Pondělí, 8 srpna, 2022
Domů Kosmetika Věčně suché a popraskané rty - co s tím?

Věčně suché a popraskané rty – co s tím?

Snad každý z nás zažil v životě pocit, kdy měl vyschlé rty a nikde žádný balzám poblíž. Taková maličkost, a přesto dost otravná. A tak rty dokola olizujeme s nadějí, že se alespoň trochu zvlhčí, ale nakonec je tím ještě více vysušíme až popraskají. 

Péče o suché a popraskané rty už nemusí být problém!

Problém popraskaných a vysušených rtů je pro některé z nás každodenním zápasem s odlupující se kůží a prasklinami často až do krve. A ano, každý z nás si ji občas sloupne dřív, než se rty zahojí. První, co vás nejspíš napadne je poškozené rty dobře hydratovat. To určitě není na škodu, jenže…
Kýženého efektu hydratace se nám často nedostává, protože nanášený produkt nepronikne přes suchou vrstvu pokožky. (Dalším faktorem může být také nevhodný výběr kosmetiky, ale o tom si povíme až na konci článku.) Jak se tedy šetrně, levně a přírodním způsobem zbavit odumřelé kůže na rtech? Odpověď zní: peeling!

Eko peeling na rty bez chemie

Jeho složení je 100% netoxické, navíc z kuchyňských surovin, které nezatíží vaši peněženku. Dalším bonusem tohoto přírodního receptu je, že veškeré ingredience seženete v ekologických baleních, jako je například znovupoužitelné sklo, nebo je zakoupíte v zero waste bezobalových obchodech. Než se pustíme do výroby samotného receptu, doporučuji rty připravit na exfoliaci, tedy odstranění staré kůže. Na noc nebo na pár hodin předem naneste na rty výživný olej nebo máslo, které urychlí proces regenerace a trochu zjemní povrch rtů. Například hutný ricinový olej je známý pro své široké využití a schopnost hojit jizvy. Z rostlinných másel vsaďte na bambucké, které je mimochodem taky jedlé.

Příprava vlastního peelingu rtů, zn. RYCHLE

Na přípravu vám stačí 3 základní ingredience: med, cukr a kokosový olej. O celkové prospěšnosti medu na zdraví už určitě víte své. Svým obsahem je bohatý na minerály, vitamíny a různé enzymy, poslouží tedy jak pokožce, tak i vlasům. Má antioxidační, hojivé, hydratační i antibakteriální vlastnosti a nejvíce látek si, samozřejmě, uchovává ve své nejčistší raw podobě. Jste-li vegani, zkuste recept s některým z rostlinných sirupů, třeba agáve. Naše další složka, cukr, funguje jako mechanický peeling a dle libosti můžete do svého receptu přidat klasický třtinový nebo třeba exotický kokosový. Pokud ale budete chtít udělat váš recept co nejekologičtěji, určitě sáhněte po lokálních zdrojích jako je cukr řepný. 🙂 To stejné můžete aplikovat v případě kokosového oleje, který jednoduše nahradíte ghee (přepuštěným máslem). Tak jako kokosový olej je totiž nabité vitamíny a má zjemňující účinky. Skvělou věcí na tomto receptu je, že veškeré složky jsou samokonzervační, takže se tolik nemusíte obávat o jejich trvanlivost. Jestli ale budete chtít přidat na antioxidačních účincích výrobku a zároveň si pojistit délku životnosti peelingu, stačí přidat kapku vitamínu E.

Ingredience:

Postup přípravy DIY peelingu na rty

  1. Veškeré ingredience smíchejte v čisté nádobce. 
  2. Peeling používejte dle potřeby.

Hotový peeling můžete ihned vmasírovat do rtů a po chvilce smýt vodou nebo olíznout, pokud nejste sugar free. Po exfoliaci určitě nezapomeňte rty namazat, aby se znovu nevysušily. Ideálně se vyhněte syntetickým látkám jako jsou ropné deriváty. Typickým příkladem je často používaná vazelína, tvořená z ropy. Na pokožce vytváří ochranný film, který je ale neproniknutelný i pro jinak prospěšné látky obsažené ve výrobku. Tím pak ztrácí účel výživy rtů a vrstva brání přirozené funkci kůže, dýchání. Sáhněte raději po již zmíněných rostlinných máslech. Poskytnou vám prodyšný ochranný film i v extrémních podmínkách. Na trhu najdete také spoustu balzámů bez syntetických a škodlivých látek, které jsou rozšířené o funkci SPF nebo dodají lehký nádech barvy. Vegani si zde přijdou na své u produktů používajících například kandelilový vosk místo včelího, navíc se objevují v hravých baleních. A co se týče boomu CBD, ten dorazil i do téhle kosmetiky. Balzám s jeho obsahem pomáhá hojit rány a zmenšovat otoky i podráždění. Zkrátka, máte ve světě přírodní kosmetiky z čeho vybírat.

Tipy na závěr

Cukrový peeling se vám bude hodit nejen jako první pomoc před suchými a poškozenými rty, ale také když chcete někam vyrazit s výraznou rtěnkou. Výsledkem bude lepší nanášení rtěnky a na hladkých rtech pak vynikne mnohem lépe. Hledáte-li inspiraci na přírodní rtěnky, tady najdete pár spolehlivých a navíc pečujících zázraků v líčení.

Pro dokonale hebké rty pak čas od času vezměte čistý kartáček na zuby a jemně je štětinami promasírujte. Stihnete to u ranního nebo večerního čištění zubů a velmi šetrně to provedou přírodní kartáčky s rostlinnými štětinami. Závěrem je asi třeba zmínit, že alfou a omegou zdravé, pružné pokožky je hydratace zevnitř. Rty jsou jedním z míst, kde se nedostatek hydratace projevuje, tak nezapomínejte dodržovat optimální pitný režim.

Annahttp://annabangoura.cz
Dlouholetá nadšenkyně do krásy a péče nejen o zevnějšek. Postupem času se její zájem o kosmetiku přesunul od běžné k té přírodní. Ve svých článcích a návodech hledá šetrnější řešení pro životní prostředí a náš každodenní život .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejpopulárnější