Pondělí, 29 května, 2023
Domů Ekologie Přírodní kosmetika a přírodní pleťové krémy

Přírodní kosmetika a přírodní pleťové krémy

Přírodní kosmetika a přírodní pleťové krémy

Ať už patříte mezi nadšence do kosmetiky nebo hledáte v péči o pleť inspiraci, určitě vás neminul trend přírodní kosmetiky. O škodlivosti některých chemických látek v kosmetice jste už slyšeli mnohé a rádi byste se vydali cestou kosmetiky šetrné k vám i přírodě, ale nevíte kde začít? V tomto mini seriálu se dozvíte vše potřebné!

Eko, bio, přírodní a kdo se v tom má vyznat?

Jak už jsme si řekli v úvodu, z různých reklam a produktových obalů na nás koukají názvy jako bio kosmetika, ekologická kosmetika nebo přírodní kosmetika. Jak ale rozlišit, kdy se jedná o pouhý marketingový tah, a kdy je složení opravdu v souladu s přírodou? Nejlepším vodítkem jsou certifikáty a pro jejich udělení musí výrobce splnit přísné podmínky. Je jich celá řada, ale my si zde ukážeme ty nejčastější. 

CPK, CPK BIO s Ecocert

Sázka na jistotu. Tyhle certifikáty vám zajišťují, že výrobce v nich nepoužívá látky syntetického původu ani škodlivé a navíc se snaží při výrobě snižovat dopad na životní prostředí. CPK a CPK BIO (Certifikovaná přírodní kosmetika) jsou české certifikáty, druhý pak patří výrobkům, které mají ve složení suroviny pocházející z eko zemědělství.

Ecocert je pak jednim z nejpřísnějších certifikátů, od jedné z největších certifikačních společností, který je udělen pouze výrobkům, jež splňují mnoho striktních kritérií, jako například minimálně 95% podíl ingrediencí z eko zemědělství, ekologické a recyklovatelné balení i skladování produktů.

Vegan, Cruelty-free

Také s těmito certifikáty se můžeme setkat poměrně často. Co ale v praxi znamenají? Na první pohled by se mohlo zdát, že tyto výrobky budou skvělou přírodní alternativou k běžně dostupné kosmetice, tyto certifikáty však pouze zaručují, že při jejich výrobě nebylo prováděno testování na zvířatech (Cruelty-free) a také v nich nenajdete žádné živočišné produkty ani geneticky modifikované organismy (Vegan). Nevylučují tedy obsah škodlivých a syntetických látek.

Začínáme s přírodní péčí o pleť!

Při výběru kosmetiky bez chemie a parabenů je stejně důležité, jako u kterékoliv jiné kosmetiky, vybrat si produkt na míru podle vašeho typu pleti. Pleťové krémy jsou základním prvkem pro mnohé z nás, a tak je dobré začít právě u nich. Už kvůli toho, že na rozdíl od většiny čistících prostředků na pleť, se nesmývají a je tak větší šance, že se ingredience (prospěšné i škodlivé) dostanou dále do těla.

Na trhu se můžeme obvykle setkat s krémy pro potřeby všech základních typů pleti: normální, suché, mastné, smíšené a dále také citlivé pleti, která může prostupovat všemi typy. Pokud patříte k pár šťastlivcům s normální pletí, která produkuje přiměřené množství kožního mazu a potíže s péčí o ni máte jen zřídka, pak je pro vás ideální krém, který pokožce poskytne jemnou hydrataci a případně SPF ochranný faktor. Obojí skvěle spojuje ochranné sluneční mléko od Eco Cosmetics s SPF 20, pokud si ale vystačíte bez ochranného faktoru, hodit se vám bude přírodní pleťový krém Lavera Neutral obsahující blahodárný olivový olej.

Přírodní krém pro suchou pleť

Většina z nás má však k dokonalosti daleko, a tak se setkáváme s různými obtížemi, jako je například u suchá pleť, která má tendence k šupinatění a při extrémních změnách teploty se může stát velmi citlivou. Tady je dobré vsadit na výživné oleje, jako je třeba mandlový, švestkový, arganový, malinový, avokádový či lněný nebo dokonce másla a vosky – bambucké, kakaové a včelí nebo rostlinný vosk. Doporučuji ty, které po použití ve výsledném krému nevytvoří na pleti mastný film a nepřirozený lesk, přesto však uhasí žízeň vaší pleti. To skvěle splňuje univerzální výživný krém Weleda Skin Food, který se může mazat celá rodina.

weleda skin food

Přírodní krém pro mastnou pleť

Možná ale stojíte na opačné straně tábora, kdy vaši pleť trápí nadměrná činnost mazových žláz a by bojujete proti pleti mastné. Tady si je s velkým vykřičníkem třeba dávat pozor na zbytečné odmašťování a přesušování pleti agresivními prostředky, což si tělo většinou vyloží jako signál: “Pozor, sucho, musím produkovat víc mazu!”, a to rozhodně nechceme. Ideálním řešením je zařadit péči, která hydratuje a zároveň obsahuje  přírodní složky regulující tvorbu mazu. Takovými ingrediencemi v kosmetice jsou lehké oleje jako hroznový nebo melounový a látky jako kyselina salicylová, rostliny stahující póry a také kvalitní esenciální oleje – už dobře známým antibakteriálním bojovníkem je třeba tea tree. A pokud se budete chtít vyhnout olejům úplně, jasnou výhrou pro vás bude sáhnout po hluboce hydratujícím gelu Mádara s obsahem aloe vera a šalvěje, které bojují proti zanícení a působí hydratačně.

Přírodní krém pro smíšenou pleť

Jestli nezapadáte ani do jedné kategorie a vaše pleť vykazuje známky mastnoty v oblasti čela, nosu a brady, tedy tzv. “T-zóny”, a v ostatních částech obličeje se zdá být normální či místy sušší, patříte s velkou pravděpodobností k nositelům smíšené pleti, kteří by se v ideálním případě měli zaměřit na každou část pleti individuálně. V praxi na to ale většina z nás nemá čas a tento problém za nás naštěstí řeší šikovní výrobci krémů. Ti pak spojují, jak je tomu například u vyrovnávacího matujícího krému Lavera, dokonale vyváženou hydrataci a regulaci mazu s antibakteriální účinky v místech, kde je to třeba. Najdete v něm třeba zelený čaj, který je všeobecně známý zejména pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

lavera matujici krem

Přírodní krém pro citlivou pleť

A pro ty z nás, které trápí citlivá pleť je samozřejmě přírodní kosmetika skvělým krokem vpřed od syntetických látek, které mohou způsobovat podráždění této už tak jemné pleti. I přesto můžou některé silnější přírodní ingredience vyvolat nepříjemnou reakci a tak zde rozhodně platí, že méně je více. Klíčové je najít krém, který nebude obsahovat příliš mnoho složek a tím se sníží šance na to, že by některá z nich mohla dráždit pleť. Zklidňující měsíček lékařský, heřmánek a levandule budou pleti dobře prospívat v kombinaci s jemnými oleji jako je mandlový nebo meruňkový, oba se skvěle totiž hodí i na pokožku kojenců a dětí, takže by vám neměly působit potíže (pokud tedy nejste alergičtí například na mandle). Tyto kritéria skvěle splňuje neparfémovaný mandlový pleťový krém Weleda, který pleť nezatíží, ale zároveň vytváří ochranný film zabraňující dalšímu podráždění.

weleda pleťový krém

Jak jsme si ukázali, ve světě přírodní a udržitelné kosmetiky je spousta alternativ a možností jak vyhovět často náročným požadavkům své pokožky a nevzdat se pozitivních výsledků a efektivity, které se můžou objevit později, zato s dlouhotrvajícími účinky.

A jak na běžné i hloubkové čištění pleti s přírodní kosmetikou? Tak o tom si povíme v příštím článku!

Annahttp://annabangoura.cz
Dlouholetá nadšenkyně do krásy a péče nejen o zevnějšek. Postupem času se její zájem o kosmetiku přesunul od běžné k té přírodní. Ve svých článcích a návodech hledá šetrnější řešení pro životní prostředí a náš každodenní život .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejpopulárnější