Pátek, 22 září, 2023
Domů Ekologie Láska za časů koronaviru

Láska za časů koronaviru

Láska za časů koronaviru

Všude kolem nás se to v období epidemie hemží různými radami, jak si nejlépe zachovat zdraví a jak se dále chránit před nákazou. Nejčastější a zřejmě nejvíce zdůrazňovaným doporučením je “zůstaňte doma” a dodržujte potřebné hygienické zásady. Přirozeně se na internetu strhla vlna různých DIY receptů na dezinfekční gely a jeden z nich, který využívá účinné přírodní složky, najdete v dalším připravovaném článku.

S čím si však často už tolik nevíme rady je, co najednou s takovou spoustou času stráveného doma? Určitě se shodneme, že skvělým řešením je využít této jedinečné příležitosti k věnování času pro sebe (který v běžném životě marně hledáme) a při výrobě i následném použití tohoto DIY výrobku si jistě užijete spoustu zábavy bez chemie. Vrhneme se totiž na lubrikační gel!

Přírodní lubrikant vs. syntetické látky

Tak jako i u jiných kosmetických výrobků, najdeme v běžně dostupných lubrikantech látky, které nejsou přírodní a někdy jsou označovány za škodlivé, popřípadě mohou vyvolávat nežádoucí reakce pokožky. Mohou jimi být například syntetická barviva, vůně, konzervanty nebo nechvalně známé silikony a deriváty ropy, které mají zajišťovat jemnou konzistenci produktu a jeho atraktivnější vzhled, pach nebo i chuť. Vzhledem k tomu, že gely obvykle aplikujeme na sliznice, které velmi dobře absorbují, část látek se tak jednoduše dostává do našeho těla.

Jak na vlastní lubrikační gel 

Tento přírodní recept je jednoduchý a skládá se jen z pěti ingrediencí! Budete potřebovat destilovanou vodu (na výrobu kosmetiky používejte z důvodu bezpečnosti pouze vodu destilovanou, popřípadě květové vody, tzv. hydroláty nebo šťávu aloe vera, pokud se rozhodnete experimentovat. Vždy se ale předem ujistěte, že u vás daná složka nevyvolává negativní reakci.), xantanovou gumu na zahuštění a vytvoření gelové konzistence, kyselinu mléčnou a citronovou na úpravu pH, a sorban draselný jako konzervant – ať se dílo nezkazí.

Dále si připravte ideálně desetinnou váhu, sterilní a čisté nádoby, jednu na přípravu a jednu na uchovávání gelu. Potřebovat budete také vydezinfikovaný ruční mixér nebo mini ruční šlehač a samozřejmě, čistou odkládací plochu. Pro kontrolu pH doporučuji indikátorové testovací proužky.

Návod na přípravu lubrikačního gelu

Ingredience:

  • 100 g destilované vody
  • 0,5 g kyseliny mléčné 80%
  • 0,25 g kyseliny citronové
  • 2 g sorbanu draselného
  • 0,5 g xantanové gumy

Postup výroby DIY lubrikačního gelu, 100 g:

  1. Do nádoby si odvážíme destilovanou vodu a do té přidáme kyselinu mléčnou, kyselinu citronovou a spolu se sorbanem draselným vše dobře promícháme, dokud se ingredience nerozpustí.
  2. Nastává čas měření pH, návod najdete na obalu testovacích proužků. Vzhledem k tomu, že prostředí zdravé pochvy je přirozeně kyselé, měla by se hodnota na proužku pH pohybovat přibližně mezi 3,8 – 4,5. Pokud chcete pH snížit, přidávejte po kapkách kyselinu mléčnou, následně vždy otestujte proužkem na měření pH.
  3. Jako poslední krok stačí do směsi přimíchat xantanovou gumu a důkladně ji rozmixovat, aby se nevytvořily hrudky, ale gel jednotné konzistence. Pokud máte raději gel hustší, opatrně přidávejte další množství xantanové gumy, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Přelijte do dezinfikované nádobky a užívejte!

Hotový lubrikační gel můžete, kromě již všeobecně známého použití, využít například i pro hladší a jednodušší aplikaci menstruačního kalíšku. A to se vyplatí! 😉 Pokud by se vám dílo z nějakého důvodu nepodařilo, nezoufejte, na trhu už se naštěstí objevilo pár přírodních lubrikačních gelů a najdete je například v eshopu BiOOO.cz

Annahttp://annabangoura.cz
Dlouholetá nadšenkyně do krásy a péče nejen o zevnějšek. Postupem času se její zájem o kosmetiku přesunul od běžné k té přírodní. Ve svých článcích a návodech hledá šetrnější řešení pro životní prostředí a náš každodenní život .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejpopulárnější