Čtvrtek, 21 září, 2023
Domů Ekologie Dezinfekční gel, udělej si sám

Dezinfekční gel, udělej si sám

Dezinfekční gel, udělej si sám

Dezinfikuji, dezinfikuješ, dezinfikujeme. V těchto dnech se potřeba a samotná spotřeba dezinfekčních gelů rapidně zvýšila, a tak se stává mnohde nedostatkovým zbožím. Není ale jednoduššího řešení, než vzít situaci do vlastních rukou a vyrobit si dezinfekční gel podomácku sami! Navíc přírodně a bez syntetických látek. 🙂

DIY dezinfekční gel – hustý!

Základní složkou tohoto přírodního antibakteriálního gelu je alkohol. Ten má přirozené dezinfekční a antibakteriální účinky, ale POZOR, pouze když je v koncentracích vyšších 60%, takže na nápady s vodkou a podobnými alkoholy zapomeňte, škoda zásob. Zakoupit ho můžete v lékárnách nebo prodejnách a eshopech surovin pro výrobu kosmetiky.

Pro vytvoření gelové konzistence existují dvě možnosti a je na vás, a na možnostech ve vašem okolí, kterou si zvolíte. O něco rychlejší a jednodušší je volba aloe vera gelu  jako gelové složky v tomto receptu, ten najdete například zde nebo také v obchodech s potřebami na výrobu kosmetiky. Další možností je pro vás si vodní složku při výrobě zahustit na gel, třeba xantanovou gumou, která se dá sehnat i ve zdravých výživách. Je to běžně dostupná položka, která se používá i do potravin, což svědčí ještě více o zdravotní nezávadnosti vašeho budoucího gelu.

Spousta receptů na výrobu přírodní dezinfekce v gelové podobě nabízí glycerin jako složku, která má nahradit aloe vera gel nebo jiná zahušťovadla. Je tady však mnohem menší šance, že se spojení glycerinu s alkoholem podaří do gelové podoby. Vzniká pak často spíše, již ne tak žádoucí, tekutá konzistence. Glycerin však velmi dobře poslouží jako složka hydratační a postará se o lepší roztíratelnost a příjemnější konzistenci gelu.

Esenciální oleje v boji proti bakteriím a virům

Poslední a neméně důležitou složkou potřebnou pro výrobu tohoto produktu jsou esenciální oleje. Kromě toho, že skvěle voní, dodávají také na antibakteriální účinnosti gelu, a to díky účinným složkám v nich obsažených, kterým se říká silice. Do svého receptu si můžete zvolit kombinaci několika druhů esenciálních olejů, těmi nejvíce proslulými svými antibakteriálními vlastnostmi jsou tea tree, eukalyptus, levandule, lemongrass nebo citronella. V tomto receptu najdete takové spojení, které vytváří svěží a lehkou citrusově-mentolovou vůni. Připravte si tedy čistou pracovní plochu, desetinnou váhu, dvě sterilní nádoby, nádobku na uchovávání výsledného gelu a vydezinfikovaný tyčový mixér nebo mini ruční šlehač – nyní se můžete pustit do díla!

Jak na přípravu vlastního antibakteriálního gelu

Ingredience:

  • 70 g denaturovaného alkoholu (pozn.: známý také jako lékárenský líh nebo ethanol) v koncentracích nad 60%
  • 25 g aloe vera gelu/destilované vody (pokud se rozhodnete zahušťovat sami xantanovou gumou)
  • 0,5 g xantanové gumy (pouze v případě, že zahušťujete destilovanou vodu na gel)
  • 5 g glycerinu
  • 30 kapek esenciálních olejů s antibakteriálním účinkem dle volby – pro tento recept: tea tree, eukalyptus a lemongrass

Postup přípravy přírodního dezinfekčního gelu

  1. V jedné nádobě smícháme denaturovaný alkohol se zvolenými esenciálními oleji.
  2. Ve druhé nádobě si připravíme destilovanou vodu a přidáme glycerin. Do této směsi postupně přimícháváme xantanovou gumu a důkladně rozmixujeme, až nám vznikne gelová konzistence. (V případě, že zvolíte možnost s aloe vera gelem, přeskočte krok 2. a alkohol s esenciálními oleji smíchejte rovnou s glycerinem a aloe vera gelem.)
  3. Nakonec vytvořený gel dobře smícháme s alkoholem a esenciálními oleji z druhé nádoby a výslednou směs přelijeme do nádobky na uchovávání našeho antibakteriálního gelu.

Vzhledem k tomu, že gel neobsahuje žádné syntetické konzervanty, spotřebujte ho co nejdříve. Případně se o výrobek podělte se svými blízkými nebo potřebnými. Radost vám bude přinášet nejen svou vůní a konzistencí, ale především spolehlivou účinností. Navíc se skvěle hodí na cesty nebo kdekoliv během dne, kde ho bude potřeba. Pomocnou rukou pro vaše ruce bude i ve chvíli, kdy se budete chtít zbavit trochy přebytečné mastnoty a dodá pocit vám čistoty, než si stihnete umýt ruce. Protože to je koneckonců stejně ta nejlepší prevence proti bakteriím a virům. Přírodní dezinfekční gel vám ale postačí jako dostatečná, pokožku nezatěžující ochrana, když voda a mýdlo nejsou v dosahu.

A pokud vás výroba gelu bavila, tady můžete si můžete zkusit připravit vlastní lubrikační gel.

 

Annahttp://annabangoura.cz
Dlouholetá nadšenkyně do krásy a péče nejen o zevnějšek. Postupem času se její zájem o kosmetiku přesunul od běžné k té přírodní. Ve svých článcích a návodech hledá šetrnější řešení pro životní prostředí a náš každodenní život .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejpopulárnější