Prášek po
Prášek po – jak vlastně funguje? Prášku po se také přezdívá postkoitální antikoncepce. Obvykle používáme tento termín při popisování prostředků, které nás před nechtěným těhotenstvím chrání s předstihem. Prášek po ovšem využívá velmi krátké doby, během níž uvolněné vajíčko putuje vejcovody a dělohou. Brání tomu, aby se spermie dostaly za ním nebo se postará o to, aby se vůbec neuhnízdilo a odešlo spolu s menstruační krví.
Postkoitální antikoncepci samozřejmě nelze přirovnat k „běžné“ antikoncepci. Používá se pouze v nouzových situacích, obvykle pokud selhaly jiné použité prostředky (např. kondom) nebo jako prevence otěhotnění po znásilnění.
Postkoitální antikoncepce – je to potrat?
Ženy se často ptají, způsobuje-li časný potrat. Ne, není tomu tak. Funguje po oplodnění, ale před samotnou implantací, která bývá považována za začátek těhotenství. Již existující těhotenství tedy neohrozí.
Prášek po je v ČR zcela legální a volně dostupný v lékárnách. Podmínkou je dosažený věk 16 let (nutnost OP). Lékárníci ji prodají komukoliv, nemusí jít nutně o ženu. Existuje hormonální i nehormonální varianta, ani jedna z nich však nesmí nahrazovat klasickou antikoncepci užívanou pravidelně. Vyvolává totiž mimo jiné předčasné menstruační krvácení. Narušuje cyklus a může způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.
Funguje s alkoholem?
Ano i ne. Interakce s alkoholem jako taková nevadí, nebude vám ještě více nevolno nebo něco podobného. Ovšem konzumujeme-li alkohol, nastaví se naše játra velmi rychle na jeho efektivnější a rychlejší odbourávání. A totéž provedou i s účinnými látkami z antikoncepce. Ty tak nestihnou zapůsobit dostatečně rychle a celý cyklus to může nenávratně narušit. Pokud se tedy kromě možného otěhotnění musíte potýkat i s následky alkoholového večírku, sáhněte pro jistotu po tabletě s vyšším množstvím hormonů. Ani tak však není účinnost stoprocentně zajištěna. To však není nikdy.
Postkoitální antikoncepce, užitá do hodiny po pohlavním styku, vás ochrání před těhotenstvím na 95 %, v delším časovém rozmezí se její účinnost snižuje.
Prášek po – jaké existují možnosti?
Aktuálně jsou na našem trhu k dostání hned tři preparáty: přípravky bez lékařského předpisu – Escapelle a Postinor 2 a nehormonální preparát (opět bez nutnosti předepsání lékařem) EllaOne. Jak se od sebe liší a který si vybrat?
Postinor
Postinor v sobě ukrývá velkou dávku hormonů, které působí na více frontách. Především zahušťují hlen v děložním hrdle, který brání pronikání spermií. A pokud by přece jen k oplodnění vajíčka došlo, postará se o to, aby se v děloze neuchytilo a odešlo spolu s menstruační krví.
První tableta se užívá do 24 hodin od pohlavního styku, druhá 12 hodin po ní. Postinor je možné užít do 72 hodin po proběhlém rizikovém sexu. Je volně dostupný v lékárnách dívkám od 16 let věku.
Postinor cena: 630 – 700 Kč za balení
Escapelle
Oproti Postinoru obsahuje dvojnásobné množství hormonů, takže není vhodný pro ženy, které prodělaly zánět vaječníků (zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství). Je spolehlivější, ovšem má také vyšší výskyt nežádoucích vedlejších příznaků, jako je:
- bolest hlavy
- bolest žaludku
- horečka
- průjmy
- závrať
- únava
- nevolnost
Užívá se pouze jedna tableta a to do 72 hodin po styku. Nejvyšší účinnost má do 24 hod.
Escapelle cena: 460 – 500 Kč
EllaOne
EllaOne je ze všech tří postkoitálních antikoncepcí nejmladší, na trh byla uvedena teprve v roce 2015. Jde o tzv. selektivní modulátor progesteronových receptorů, které oddalují uvolnění vajíčka z vaječníku. Nemůže tedy dojít k jeho oplodnění. Oproti hormonální přípravkům se může chlubit hned třemi výhodami:
- rychlejším nástupem účinku
- polovičním výskytem nevolností po užití
- o polovinu menším výskytem nepravidelností menstruačního cyklu
Tabletu EllaOne lze užít až pět dní po styku, ovšem čím dříve je užita, tím větší spolehlivost má.
Ellaone cena: 600 – 650 Kč